Nowości  Statki  Porty  Stocznie  Armatorzy  Marynarze  Akweny    
 


MarynarkaHandlowa.pl > Do Gdyni przypłynęło ponad 100 tysięcy ton węgla

2013-03-18 Do Gdyni przypłynęło ponad 100 tysięcy ton węgla

W sobotę 16 marca 2013 roku do Gdyni przepłynął masowiec m/v "Mona Pegasus", który przywiózł do Polski ponad 102 tysiące ton węgla z dalekiej Australii.

Statek ten o nośności ponad 172 tysięcy DWT i dziewięciu ładowniach zacumował przy Nabrzeżu Holenderskim w MTMG - Morskim Terminalu Masowym Gdynia, jest największym statkiem jaki kiedykolwiek zawinął z ładunkiem do gdyńskiego portu.


Masowiec m/v "Mona Pegasus" (grafika: MTMG)

M/v "Mona Pegasus" to jednostka pływająca pod banderą Panamy, która została zbudowana w roku 2000. Statek ma 289 metrów długości oraz 45 metrów szerokości, a do portu wchodzi z zanurzeniem 12,9 metra.

Morski Terminal Masowy Gdynia (MTMG) może wyładować 22,5 tys. ton węgla na dobę. Obsługuje także przeładunek węgla, kruszywa, skalenia, siarki, chemikaliów, śruty, paliw płynnych oraz innych masowych. Atutem MTMG jest to, że w basenie III portu gdyńskiego przy nabrzeżu Holenderskim można obsługiwać statki o zanurzeniu 13,0 metrów.

Do tej pory największym wielkością statkiem zawijającym do gdyńskiego terminalu masowego był masowiec m/v "Linda Fortune". W marcu 2012 roku także przywiózł węgiel do Polski.

MarynarkaHandlowa.pl na serwisach społecznościowych: