Nowości  Marynarka handlowa    
 


MarynarkaHandlowa.pl > Dwa tankowce uszkodzone w Zatoce Omańskiej

2019-06-13 Dwa tankowce uszkodzone w Zatoce Omańskiej

W Zatoce Omańskiej płoną dwa tankowce należące do armatorów z Norwegii i Tajwanu.

W czwartek 13 czerwca 2019 roku na tankowcu MT "Front Altair" doszło do 3 eksplozji i pożaru, który w ciągu kilku godzin strawił połowę jednej z burt statku. Statek transportował 75 tys. ton ciężkiej benzyny do Tajwanu.


Płonący tankowiec "Front Altair"

Tego samego dnia uszkodzony został także chemikaliowiec "Kokuka Courageous" przewożący alkohol metylowy (metanol) z portu Al-Dżubajl w Arabii Saudyjskiej do Singapuru.

44 osoby, stanowiące załogę tankowców zostały już ewakuowane na brzeg przez przybrzeżne statki. 23 osoby z "Front Altair", 21 osóby z "Kokuka Courageous". Jedna osoba była ranna.

Jak na razie nie są znane przyczyny zdarzenia. Mówi się o storpedowaniu statków. Mike Pompeo, szef amerykańskiej dyplomacji oskarżył Iran o przeprowadzenie ataków na statki.

"Ocena rządu Stanów Zjednoczonych jest taka, że Islamska Republika Iranu jest odpowiedzialna za ataki, które miały miejsce dzisiaj w Zatoce Omańskiej." - powiedział Mike Pompeo podcza konferencji prasowej w Waszyngtonie.

Nie przedstawił on jednak żadnego dowodu. Iran odrzuca te oskarżenia.

To już drugi atak na tankowce w ostatnim czasue w pobliżu mającej strategiczne znaczenie cieśniny Ormuz. Miesiąc wcześniej w porcie Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nieznani sprawcy uszkodzili 4 tankowce stojące na redzie.

Cieśnina Ormuz jest łącznikiem między złożami na Bliskim Wschodzie ze światowymi odbiorcami. Prze nią przepływa 1/5 światowego handlu ropą.

W regionie rośnie napięcie. W kwietniu 2019 roku USA zakazało importu irańskiej ropy.

MarynarkaHandlowa.pl na serwisach społecznościowych: