Nowości  Statki  Porty  Stocznie  Armatorzy  Marynarze  Akweny    
 


MarynarkaHandlowa.pl > Największy kontenerowiec świata zawinie do Gdańska

2013-03-07 Największy kontenerowiec świata zawinie do Gdańska

W drugiej połowie sierpnia 2013 roku do portu w Gdańsku zawinąć ma kończony własnie największy kontenerowiec świata o długości aż 400 metrów i pojemności 18 tys. TEU (18 tys. kontenerów o długości 20 stóp).


Wizualizacja (grafika: Maersk)

Należy on do duńskiego armatora Maersk Line, którego flota składa się w sumie z 500 statków. Jest to pierwszy przedstawiciel budowanej serii 10 identycznych gigantycznych kontenerowców klasy Triple-E budowanych właśnie przez koreańską stocznię Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering.

Statki tej serii mają dostarczone być do armatora w latach 2013-2015. Pierwsza jednostka z tej serii w połowie sierpnia 2013 roku zawita własnie do Gdańska.

Nowa klasa Triple-E dzięki bardziej pudełkowatej konstrukcji przy niewielkim wzroście długości (o 4 m) i szerokości (o 3 m) będzie mogła zabrać 16% więcej kontenerów (2 500 kontenerów) niż Emma Maersk, poprzednia klasa największych kontenerowców Maersk Line. Dzięki nowej konstrukcji kadłuba więcej kontenerów zmieści się szczególnie na dolnych pokładach.


Rodziny kontenerowców armatora Maersk Line (grafika: Maersk)


Rozkład kontenerów (grafika: Maersk)

Nowe gigantyczne kontenerowce kursować będą na trasie między Azją (porty w Szanghaju, Ning-bo, Xiamen, Yantian i Hong Kongu) i Europą. Na razie nie znane są jeszcze dokładne trasy i obsługiwane porty.


Podróż nowych gigantycznych kontenerowców Triple-E z największego portu świata w Szanghaju do wybrzeża Europy (Hiszpania) trwać będzie orientacyjnie 20 dni (grafika: Maersk)

MarynarkaHandlowa.pl na serwisach społecznościowych: