Nowości  Statki  Porty  Stocznie  Armatorzy  Marynarze  Akweny    
 


MarynarkaHandlowa.pl > Niemieckie statki mogą mieć uzbrojoną ochronę

2013-06-25 Niemieckie statki mogą mieć uzbrojoną ochronę

Statki pływające pod niemiecką banderą mogą już zatrudnić na swoje pokłady uzbrojoną ochronę. Pozwalać to ma chronić załogę i statek.

Prywatne firmy ochroniarskie mogą się już starać o zlecenia. Wpierw muszą się postarać o pozwolenie w urzędzie BAFA (Bundesamt für Wirtschaft und Ausfuhrkontrolle) odpowiedzialnym za kontrolę eksportu. Przedkładane dokumenty muszę poświadczać, że zatrudniony personel do ochrony jest odpowiedni i niezawodny.

Niemieccy armatorzy od dawna zabiegali o możliwość ochrony statków i ich załóg przez piratami. Statki handlowe zmagają się z piractwem głównie u wybrzeży Zachodniej Afryki.


Kontenerowiec Hansa Marburg (grafika: Leonhardt & Blumberg)

W kwietniu 2009 roku somalijscy piraci porwali załogę statku Hansa Stavanger należącego do hamburskiego armatora Leonhardt & Blumberg. Za 24 członków załogi wpłacono 2,7 mln euro okupu. Do kolejnego porwania statku tego samego armatora doszło w kwietniu tego roku na Zatoce Gwinejskiej. Jako zakładników wzięto 4 członków załogi Hansa Marburg, w tym kapitana. Nie podano ile kosztował okup.

MarynarkaHandlowa.pl na serwisach społecznościowych: