Nowości  Marynarka handlowa    
 


MarynarkaHandlowa.pl > Świnoujski gazoport działa od pięciu lat

2021-06-17 Świnoujski gazoport działa od pięciu lat

Od pięciu lat terminal LNG w Świnoujściu pozwala Polsce na dywersyfikację dostaw gazu.


Dzięki gazoportowi w Świnoujściu możliwe stały się dostawy gazu innego niż rosyjski (grafika: GAZ-SYSTEM)

Dokładnie pięć lat temu terminal LNG w Świnoujściu przyjął pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego. 17 czerwca 2016 roku gazowiec przywiózł gaz z Kataru.

Niemal pięć lat później, bo 15 czerwca 2021 roku, do Świnoujścia przybił - również pochodzący od Qatargas - 130 ładunek skroplonego gazu. Jednostka o nazwie Duhail dostarczyła ok. 90 tys. ton LNG, co odpowiada ok. 120 mln m3 gazu ziemnego w lotnym stanie skupienia.

"Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu pozwala na import gazu z różnych kierunków, pomagając w dywersyfikacji, zmniejszeniu zależności od jednego dominującego dostawcy i zwiększeniu w ten sposób bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. W 2020 roku LNG stanowiło już ponad 25% gazu importowanego do Polski. Będziemy dalej dynamicznie rozwijać naszą działalność w zakresie LNG. Dlatego zarezerwowaliśmy dodatkowe moce regazyfikacyjne w terminalu w Świnoujściu, a także podjęliśmy decyzję o wyczarterowaniu dwóch gazowców do obsługi części kontraktów." - powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.

Przez 5 lat świnoujski terminal odebrał ok. 10,6 mln ton skroplonego gazu ziemnego, co po regazyfikacji odpowiada prawie 15 mld m3.

Większość gazu, która trafiła do gazoportu, pochodziła z Kataru i USA. Kilkanaście dostaw było z Norwegii, a pojedyncze z Nigerii oraz Trynidadu i Tobago.

Gazoport ma być rozbudowany. Obecnie PGNiG wykorzystuje obecnie pełną przepustowość terminalu, czyli ok. 5 mld m3 mocy regazyfikacyjnych rocznie. Po rozbudowie dysponować ma możliwością przeładunku 6,2 mld m3, a od 2024 roku aż 8,3 mld m3.

W najbliższych latach liczba dostaw z USA do Polski zwiększy się znacznie, wraz z rozpoczęciem realizacji kolejnych kontraktów z amerykańskimi eksporterami.

MarynarkaHandlowa.pl na serwisach społecznościowych: