Nowości  Statki  Porty  Stocznie  Armatorzy  Marynarze  Akweny    
 


MarynarkaHandlowa.pl > Załadunek węgla na stutysięcznik w Świnoujściu

2013-02-20 Załadunek węgla na stutysięcznik w Świnoujściu

Port w Świnoujściu po raz kolejny będzie obsługiwać statek o nośności powyżej 100 DWT. Na masowiec ten zostanie załadowany węgiel energetyczny.

Załadunek statku Dream Power rozpocznie się w Świnoujściu o północy, w czwartek 21 lutego 2013 roku.

Dream Powerma 255 m długości, 43 m szerokości i nośność 107 392 DWT. Zabierze on do ładowni ok. 98 tys. ton węgla energetycznego. Załadunek będzie trwać 4 doby i odbędzie się na Nabrzeżu Górników.


Węgiel (grafika: SXC (CC))

Będzie to kolejny w tym roku i jednocześnie największy dotychczas ładunek eksportowy polskiego węgla, realizowany przez firmę Węglokoks.

Terminal, w którym obsługiwany będzie Dream Power specjalizuje się przede wszystkim w obsłudze węgla i rudy. Jest on przystosowany zarówno do obsługi węgla w relacji eksportowej, jak i w imporcie. Operatorem terminalu jest spółka Port Handlowy Świnoujście (PHŚ), należący do grupy OT Logistics.

Ze Świnoujścia statek połynie popłynie do francuskiego portu Montoir.

Podobny rekord - zarówno pod względem wielkości obsługiwanego statku, jak i jednorazowej ilości ładowanego towaru - miał już miejsce w Świnoujściu pod koniec 2012 roku. Wówczas UBC Onsan przypłynął z amerykańskiego portu Norfolk, jednorazowo przywożąc ponad 98 tys. ton węgla koksującego.

Port Świnoujście, dzięki lokalizacji bezpośrednio nad samym Morzem Bałtyckim, może przyjmować statki o długości do 270 m i maksymalnym zanurzeniu 13,2 m, czyli ok. 100 tys. DWT.

MarynarkaHandlowa.pl na serwisach społecznościowych: